avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... \\"Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare.\\"
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

"Cu drept de recurs în 15 zile de la comunicare."

daca hotararea nu se comunica din diverse cauze (de ex. nu ajunge prin posta), cum se calculeaza termenul de recurs?
data pronuntarii, data obtinerii de la arhiva judecatoriei?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:56, 28 Iunie 2013
Se poate dovedi cu stampila de pe plic intarzierea,asadar se ia in considerare ca comunicarea daca nu v-a fost inmanata in alt mod decat cel prin posta,iar posta intarzie,atunci calculati 15 zile de la primirea comunicarii prin posta.
Dovada va fi stampila emisa de catre posta.
ideea este ca nu se doreste recursul partii adverse.

cat timp de la pronuntare se poate astepta pana sa te duci la judecatorie si sa faci hotararea definitva si irevocabila?
www.avocatnet.ro/content/for...

nu s-a comunicat sau n-a ajuns ?
Daca exista dovada comunicarii catre partea adversa, dupa ce trece termenul, poate fi facuta cererea pt legalizare.
nu a ajuns. au trecut peste 23 de zile de la pronuntare.

daca persoana se duce la judecatorie si cere o copie dupa hotararea instantei se considera ca termenul curge de la data primirii copiei?

daca nu ajunge prin posta iar persoana se duce dupa 5 luni atunci termenul incepe dupa acele 5 luni?

care este termenul maxim pana la care se poate comunica o hotarare, daca exista asa ceva.

prin similitudine, de ex. in og2/2001 termenul maxim de comunicare este de o luna.
In 23 de zile nu cred ca s-a redactat hotararea pt a fi comunicata la domiciliul partii.

Partea are posibilitatea sa mearga periodic la arhiva instantei si sa intrebe daca s-a redactat hotararea. Daca s-a redactat ar trebui sa astepte max 7 zile acasa sentinta,in caz ca nu i se comunica sa meraga sa faca o copie xerox.

Termenul de recurs curge din momentul comunicarii, conform actelor de la dosar.

Dupa expirarea termenului de recurs si a faptului ca nu se declara cale de atac, hotararea poate fi legalizata.

Alte discuții în legătură

Cale de atac? paul99 paul99 Buna ziua am o intrebare. am avut un proces penal in data 01.02.2012. la judecatorie a ramas in pronuntare. spuneti-mi va rog la pronuntare este deja redactata ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila fara comunicare...?? ContSters86909 ContSters86909 am si eu cateva nelamuriri asupra aspectului ramanerii unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile de fapt este vorba de 2 situatii in ... (vezi toată discuția)
Explicatii termene apel/recurs adi_2010 adi_2010 Dosar in pronuntare amanata cu o saptamana pentru concluzii scrise. Partea \"adversa\" a declarat inca din sala de judecata ne vom mai vedea si la ... (vezi toată discuția)