Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in insolventa si salariile compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in insolventa si salariile compensatorii

Buna ziua,
Firma la care lucrez urmeaza sa intre in insolventa. In contractul colectiv de munca avem trecute salarii compensatorii in ca de disponibilizare. Mai putem primi aceste salarii? Daca nu din partea firmei, din partea statului? Exista un fond special pentru asa ceva?

Multumesc pentru ajutor.
Statul nu are nicio legtaura cu acordarea de salarii cpmpensatorii in sectorul privat, prin urmare, chiar daca se intra in insolventa veti fi inscrisi la masa credala cu cuantumul acestor salarii urmand a va fi platite conform dispozitiilor legale in materie.