Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare cheltuieli de inmormantare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare cheltuieli de inmormantare

In cazul in care fostul sot(incetarea casatoriei prin divort) contribuie la cheltuielile de inmormantare ale fostei sotii iar ulterior, mostenitorii fostei sotii cer partajarea bunurilor dobandite de catre cei 2 fosti soti in timpul casatoriei, cheltuielile de inmormantare fac parte din pasivul succesoral?
Cum se motiveaza? In drept ma intereseaza...
In sensul ca, nu stiu daca se poate merge pe lichidarea cheltuielilor de inmormantare intre mostenitori, intrucat fostul sot nu este si el mostenitor. El doar a platit inmormantarea pentru ca pe ceilalti nu i-a interesat si vrea inapoi de la mostenitori aceste cheltuieli, pe langa partajarea bunurilor dobandite in timpul casatoriei.
Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Mostenitorii sunt doar copiii fostei sotii, nu si fostul sot care a suportat cheltuielile de inmormantare.
Este un drept de creanta...este un pasiv succesoral...ce reprezinta de fapt, asta ma intereseaza
utilizator_86, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu cred ca s-a inteles asa ca mai explic o data. Doi soti cumpara un bun in timpul casatoriei. Divorteaza. Nu au copii, decat de dinainte de casatorie, fiecare cu copiii lui. Nu s-a facut partajul de bunuri comune. Fosta sotie, decedeaza. Fostul sot (a devenit fost sot prin divort) face inmormantarea deoarece copiii fostei sotii nu sunt interesati, iar lui i-a fost mila ca nu are cine sa o inmormanteze. Apoi, copiii fostei sotii vor partaj( e 2 in 1 si partaj succesoral si partaj de bunuri comune). Cheltuielile de inmormantare, cum se recupereaza, pe ce dispozitii?
utilizator_86, utilizator