Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa divort, partaj neefectuat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa divort, partaj neefectuat

Doi soti se divorteaza, iar dupa divort nu partajeaza bunurile comune.Intre timp, sotul decedeaza si trebuie dezbatuta succesiunea.Intrebare:Cum se impart bunurile , avand in vedere ca exista doi copii? Ce se inatampla cu bunurile comune dobandite in timpul casatoriei?Ce drept are fosta sotie?
În opinia mea, se va stabili întîi care sunt bunurile comune şi care este cota fostei soţii din acele bunuri. Acea cotă nu va intra în masa succesorală, masă care va fi constituită din cota fostului soţ şi din bunurile proprii ale acestuia şi la care fosta soţie nu are vocaţie succesorală.

Partajul ar putea fi făcut la notar (dacă toate părţile se înţeleg) sau în instanţă.