Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru pensionar cu CIM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru pensionar cu CIM

Buna ziua. Am 63 ani si sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar sunt si la pensie de limita de virsta.
E posibil sa ma dea afara. In situatia asta beneficiez de somaj?
Daca beneficiati de pensie, nu puteti beneficia si de indemnizatioe de somaj
Pensionarii limita de varsta pot cumula doar SALARIUL cu PENSIA
Dvs nu puteti beneficia de somaj, intrucat sunteti pensionar.
Pe perioada cat ati cunulat salariul cu pensi nu vi s-a retinut contributia pentru somaj tocmai pentru ca, in calitate de pensionar, cu mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.