avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1106 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru pensionar cu CIM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru pensionar cu CIM

Buna ziua. Am 63 ani si sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar sunt si la pensie de limita de virsta.
E posibil sa ma dea afara. In situatia asta beneficiez de somaj?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:41, 28 Iunie 2013
Daca beneficiati de pensie, nu puteti beneficia si de indemnizatioe de somaj
Pensionarii limita de varsta pot cumula doar SALARIUL cu PENSIA
Dvs nu puteti beneficia de somaj, intrucat sunteti pensionar.
Pe perioada cat ati cunulat salariul cu pensi nu vi s-a retinut contributia pentru somaj tocmai pentru ca, in calitate de pensionar, cu mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare pensionar tudorache_anca2000 tudorache_anca2000 Cum se procedeaza in cazul angajarii unui pensionar iesit la pensie in conditii normale ? Vreau sa stiu daca am voie sa-l angajez daca pe decizia de ... (vezi toată discuția)
Un angajat s-a pensionat fara sa anunte angajatorul simi82 simi82 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: Unul din salariatii nostri are contract de munca pe perioada nedeterminata. Anul trecut in ... (vezi toată discuția)
Pensionare la limita de varsta bvlutu bvlutu Un angajat cu CIM pe perioada nedeterminata indeplineste conditia de pensionare la limita de varsta si face cerere in acest sens. Cand este obligata ... (vezi toată discuția)