Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare taxa timbru partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare taxa timbru partaj

Daca am inteles bine taxa de timbru de 3% pt partaj ramane neschimbata?
Multumesc
Daca am inteles bine taxa de timbru de 3% pt partaj in cazul unei mosteniri, ramane neschimbata?
Multumesc
Da, 3% insa daca ajungeti la un acord prin mediere puteti plati numai jumatate (20 lei +50% din 3%)
"În cazul în care înţelegerea sau acordul de mediere
are ca obiect partajul, la taxa fixă se adaugă 50% din valoarea taxei calculate potrivit
art. 5;"
Bojan I.M., Mediator
Nu se poate ajunge la o intelegere, am incercat dar din pacate fara succes....deci trebuie sa ma pregatesc cu cei 3% . Ma speriasem ca e mai mult ...si asa e o avere taxa de timbru , dar nu s-au gandit sa o mai micsoreze.
Multumesc pt raspuns:love2:
Reducerea de 50% este un element de noutate care poate cantari mult in luarea unei decizii in ceea ce priveste o eventuala intelegere la partaj (cheltuielile de judecata oricum se impart cumva la sfarsit).
Conform legii partile sunt tinute sa participe la o sedinta de informare asupra avantajelor medierii inainte de introducerea cererii de judecata. Eu zic sa cautati un mediator in localitatea Dvs. care sa isi faca datoria cu simt de raspundere si ... cine stie.... poate reusiti sa ajungeti la un acord.
Succes.