Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SRL aflu mereu ca mai trebuie sa cer alte si alte ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SRL aflu mereu ca mai trebuie sa cer alte si alte aprobari si ca trebuie sa inchei alte contracte - Semnificatia semnaturii date pe declaratiile pe propria raspundere, la infiintarea unei firme, la Registrul comertului.

Buna ziua.am infiintat o firma in decembrie si abea acum am aflat ca trebuie sa mai inchei un contract cu o firma de ssm sau ceva de genu.in curand probabil mai aflu si altele sau direct primesc un control.Cine ar avea obligatia sa ma indrume ce trebuie sa mai fac?De exemplu cine se ocupa de hr mi-a facut contractele de munca pentru angajate doar cu analizele,ca sa ma anunte dupa 2-3 luni depinde de vechimea fiecarei angajate , ca imi trebuia si foaia de aptitudini,ca altfel se considera nul contractul.
Cu medicul de medicina muncii trebuie sa incheiati contract de prestari servicii medicale.
Daca apelati la un serviciu extern de prevenire si protectie in domeniul ssm, trebuie sa incheiati de asemenea un contract de prestari servicii ssm.
Pentru partea de PSI-SU, de asemenea trebuie sa incheiati un contract de prestari servicii in domeniul respectiv, daca apelati la o firma autorizata sau la o persoana fizica autorizata in acest domeniu, de catre Comandamentul pompierilor/ MI.
DACA ABSOLV CURSUL DE SPECIALITATE,ACOPERA SI PARTEA DE SSM SI DE PSI? SAU TOT TREBUIE SA INCHEI SEPARAT UN CONTRACT DE PSI?
Trebuie sa detineti certificat pentru absolvire curs, separat pentru ssm si separat pentru PSI-SU.