avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de furt

Buna ziua,

ma numesc Mihaela si am sa incerc sa prezint cat mai pe scurt o situatie cu care ma confrunt de aproape o saptamana, si anume:

mama mea lucreaza la o gradinita in Pipera, cu patroni turci, care isi pun secretara sa incaseze bani de la parintii copiilor de acolo, desi aceasta a insistat ca nu are dreptul sa incaseze nici macar un leu, dar pentru a-si pastra locul de munca a facut ceea ce i s-a cerut, pastrand banii intr-un dulap incuiat. Acum o saptamana, numarand banii, a observat ca lipseste o parte din suma.. pentru ca s-a speriat, si-a chemat colega (pe mama mea) sa-i numere impreuna inca odata iar cand s-au convins ca intr-adevar lipsesc bani, au chemat politia si au mentionat ca ele au numarat banii ramasi iar din cauza asta ampentele lor vor aparea cu siguranta. Dupa primele declaratii date de ele, a aparut si patronul care a purtat o discutie intre 6 ochi cu politistii, in asa fel incat sa le puna pe cele doua (mama si colega ei) sa-si schimbe declaratiile, cum ca acei bani nu ar fi fost incasati de la parinti, ci erau doar banii patronului pentru vacanta.
De atunci cei 2 politisti vin in continuu sa le ameninte sa aduca ele bani (chiar daca nu i-au luat) pentru ca altfel turcul nu-si retrage plangerea iar ele se aleg cu dosar penal.
politia le intimideaza in fiecare zi cu faptul ca numai amprentele lor s-au gasit si din cauza asta nu au ce ancheta sa faca, caci sunt ele clar vinovate

deci, mama mea este practic amenintata sa duca pana marti la serviciu 1000 de euro, in conditiile in care nu este vinovata....si este atat de speriata incat cauta sa se imprumute ca sa scape din asta.

Cei doi politisti care au luat mita si patronul care a dat mita chiar se pot juca atat de usor cu dosare penale si acuzatii de furt??

ce este de facut?

Va multumesc.

Sustinerea conform careia erau doar banii patronului pentru vacanta. coroborata cu pastrand banii intr-un dulap incuiat,cheia acestuia aflandu-se la secretara,ridica reale suspiciuni
Daca sumele intradevar provin de la parintii copiilor se impune ca secretara sa staruie sa sustina declaratia initiala,mai mult sa precizeze numele parintilor care au avansat sume
Buna ziua,
furtul nu este o infractiune care se urmareste la plangerea prealabila a persoanei vatamate, iar daca organele de politie au fost sesizate cu savarsirea acestei infractiuni, vor face cercetari in acest sens.
Este foarte importanta declaratia pe care a dat-o mama dvs. in fata organelelor de urmarire penala si totodata faptul ca ele au fost cele care au sesizat furtul.
Nu exista camere de supraveghere in incinta gradinitei?
In ceea ce priveste atitudinea politistilor, aveti posibilitatea sa formulati o plangere penala pentru abuz in serviciu, insa nu exista vreo garantie ca se va solutiona favorabil.
Ca completare cum adica "tinuti in dulap" daca suma era mai mare trebuia sa aveti seif nu dulap plus contractul de paza ... recomand mamei dvs sa nu aduca banuti de acasa sa lase sa faca politia treaba si sa atraga atentia politistului care o ameninta ca va depune o plangere pentru abuz in serviciu ... Politia trebuie sa dovedeasca cine e hotul in acest caz si sa declare realul nu ca bani de vacanta il vad eu pe turc de un acuz de evaziune fiscala ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! acum 2 saptamani am fost acuzat de catre sora mea ... costi611 costi611 Buna ziua! Acum 2 saptamani am fost acuzat de catre sora mea ca i-am spart un dulap incuiat si ca i-am furat o suma de bani. Ea locuieste in casa parinteasca, ... (vezi toată discuția)
Acuzatie calomnioasa mariomarginean mariomarginean Buna, astazi am fost acuzat de catre un tip ca ia-si fi furat telefonul, toata faza s-a intamplat la un bazin de inot unde tipul respectiv avea dulapul sub al ... (vezi toată discuția)
Furt la locul de munca hutanu adriana hutanu adriana in noaptea de revelion ma aflam la locul meu de munca ,lucrand ca si receptionera dar tot in acea noapte aveam in atributie de a sevii 50 de pers in ... (vezi toată discuția)