avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare intre mama - fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare intre mama - fiica

Buna ziua,

O mama ( ca vaduva ) vinde prin contract vanzare-cumparare tot ce detine ( mobile si imobile ) unuia din cei 3 copii. Acest contract de vanzare cumparare poate fi atacat ? Daca da, care e termenul maxim ? Ce sanse sunt ca acest contract sa fie anulat ?
Va multumesc

P.S. Daca nu am ales bine categoria din forum, va rog sa ma directionati :)
Cel mai recent răspuns: so2ro , utilizator 16:28, 1 Iulie 2013
În principiu, dacă mama a avut discernămînt la data încheierii actului dacă vînzarea este una reală, cu preţ serios şi achitat efectiv şi dacă mama nu şi-a rezervat un drept de uzufruct, nimeni nu poate desfiinţa un astfel de act.

Un răspuns concret poate fi dat doar în condiţiile verificării actelor şi a modalităţilor în care s-a efectuat plata.

Presupunerea mea este în sensul că actele de v/c ascund o donaţie mascată. Poate mă înşel. Dar, dacă am dreptate (sau dacă vînzarea s-a făcut cu rezerva uzufructului sau cu obligaţia întreţinerii) ceilalţi copii vor putea ataca actul în măsura în care se va constata, după decesul mamei, că le-a fost încălcată rezerva succesorală.

deocamdată, atîta vreme cît mama este în viaţă, ceilalţi copii nu pot acţiona în niciun fel.
Dar daca trece termenul de 3 ani de la incheierea actului de vanzare - cumparare acesta mai poate fi atacat ?
Totodata vreau sa mentionez ca se poate face dovada achitarii sumei trecute in contract .
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot să vând apartamentul fiilor mei? Inimii Inimii Pot sa vând apartamentul fiilor mei cu clauza? (vezi toată discuția)
Mostenirea unei proprietati gheorghebosneag gheorghebosneag Buna ziua.Sunt nou pe acest forum si as avea si eu o intrebare la care v-as ruga sa-mi raspundeti ,daca se poate.Un act de vanzare-cumparare intre mama si ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere cu acordul fratilor vivipanait vivipanait suntem 5 frati. vreau sa inchei un contract de intretinere cu parintii sau contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere pentru ca eu am grija de ei. ... (vezi toată discuția)