Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare intre mama - fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare intre mama - fiica

Buna ziua,

O mama ( ca vaduva ) vinde prin contract vanzare-cumparare tot ce detine ( mobile si imobile ) unuia din cei 3 copii. Acest contract de vanzare cumparare poate fi atacat ? Daca da, care e termenul maxim ? Ce sanse sunt ca acest contract sa fie anulat ?
Va multumesc

P.S. Daca nu am ales bine categoria din forum, va rog sa ma directionati :)
În principiu, dacă mama a avut discernămînt la data încheierii actului dacă vînzarea este una reală, cu preţ serios şi achitat efectiv şi dacă mama nu şi-a rezervat un drept de uzufruct, nimeni nu poate desfiinţa un astfel de act.

Un răspuns concret poate fi dat doar în condiţiile verificării actelor şi a modalităţilor în care s-a efectuat plata.

Presupunerea mea este în sensul că actele de v/c ascund o donaţie mascată. Poate mă înşel. Dar, dacă am dreptate (sau dacă vînzarea s-a făcut cu rezerva uzufructului sau cu obligaţia întreţinerii) ceilalţi copii vor putea ataca actul în măsura în care se va constata, după decesul mamei, că le-a fost încălcată rezerva succesorală.

deocamdată, atîta vreme cît mama este în viaţă, ceilalţi copii nu pot acţiona în niciun fel.
Dar daca trece termenul de 3 ani de la incheierea actului de vanzare - cumparare acesta mai poate fi atacat ?
Totodata vreau sa mentionez ca se poate face dovada achitarii sumei trecute in contract .
Va multumesc