avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe venituri salariale
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe venituri salariale

Buna ziua,
Ma numesc Florentin, iar prin neonorarea unui credit bancar mi-a fost blocat cardul destinat veniturilor salariale. Mentionez ca prin blocarea contului destinat veniturilor salariale respectiv retinerea totala a salariului + diurna, nu mi-am putut onora plata pensiei alimentare, am fost lipsit de mijloace necesare traiului ( au fost incalcate prevederile codului muncii art 169. alin 4 respectiv CPC art. 409)

Care este procedura privind deblocarea contului destinat veniturilor salariale?

Daca institutia bancara care mi-a blocat contul destinat veniturilor salariale a comis un abuz prin lipsirea miljoacelor necesare traiului...,care sunt pasii privind efectuarea unei plangerii impotriva respectivei institutii bancare?
Cel mai recent răspuns: ContSters195143 , utilizator 20:15, 30 Iunie 2013
Calea legală este aceea a contestaţiei la executare.

Mai puteţi încerca o cale amiabilă, cu executorul judecătoresc şi cu banca, dacă intrările de sume în contul bancar sunt evidenţiate ca fiind cu titlu de salariu, situaţie în care executorul şi banca vor urmări doar 1/3 din salariu, conform legii.
Cui trebuie sa ma adresez, unitatii bancare sau executorului judecatoresc?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire cont salariu alinradu0 alinradu0 Buna ziua , Contul meu de salariu a fost blocat pentru o datorie la o alta banca . Am fost la banca care a dispus blocarea contului , am recunoscut datoria ... (vezi toată discuția)
Executor bancar Gabriela Alecu Gabriela Alecu un executor bancar ni a blocat cardul de salariu in luna10/2010 la aceea data aveam 1850 ron-nu a vrut sa l deblocheze decat partial in luna 01/2011(nu pot ... (vezi toată discuția)
Poprire, deblocare cont soaresiluna soaresiluna Buna ziua. Daca am doua popriri pe salariu si de la un alt executor mi s-a facut blocare de card unde imi intra ce ramane din salariu dupa popriri, se poate ... (vezi toată discuția)