Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Costuri divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Costuri divort

As dori sa stiu cat costa un divort si cat dureaza in mod normal.Ma refer la un divort cu acordul ambelor parti dar cu partaj
Divortul prin acord I'l puteti face atat la notar cat si la instanta daca aveti copii, daca nu aveti copii I'l puteti face si la starea civila in afara de notar si instanta. Partajul I'l puteti face pe ale amiabila la notar dupa divort si costa in functie de cota ce se transmite din bunuri. Divortul la notar dureaza 30 de zile , costurile difera dupa cum din casatorie rezulta sau nu copii minori, intre 500 de Ron plus TVA si 1000 de ron plus TVA.
ContSters250994, utilizator
Partajul e tot prin acord?
Eu cred ca cel mai decent divort e la notar sau la starea civila. In instanta, desi taxa de timbru e mai mica, v-ar trebui un avocat; per total e mai scump si dureaza foarte mult. Oricum, nu vad rostul de a ajunge in instanta daca va intelegeti.

Daca aveti minori insa, va recomand ca intelegerea de divort sa va fie redactata de un avocat cu experienta in domeniu; sau puteti decide ca sa luati orice hotarari impreuna privind copilul si aia e, fara restrictii la vizitare etc.