Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Membru Intreprindere Familiala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Membru Intreprindere Familiala

Buna seara, momentan sunt in CIC si as dori sa stiu daca ma pot inregistra ca membru intr-o Intreprindere Familiala, reprezentant fiind sotul.

Mentionez ca domeniul de activitate ar fi comert cu produse handmade. Iar venitul net lunar ar fi modest, exista o limita pana la care nu se pierde indemnizatia de crestere copil?
Mihaela-Trandafir, utilizator
1. Venitul obtinut in calitate de membru al intreprinderii familiale este un venit profesional impozabil.

2. Obtinerea unui astfel de venit (indiferent de marimea lui) duce la suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.
Se poate ca activitatea unei IF sa functioneze cu un membru activ si unul suspendat? In conditiile in care pe perioada cat mai sunt in CIC as suspenda activitatea? Asta dupa ce am inregistra IF si am primi certificatele doveditoare.

Si o alta intrebare, daca decidem sa faca sotul II, apoi se poate transforma in IF cand voi iesi eu din CCC?
Mihaela-Trandafir, utilizator
Aceasta intrebare o puneti pe sectiunea de forum "PFA, II, AF - Persoana fizica autorizata, Intreprindere individuala, Asociatie familiala" unde o sa va raspunda un specialist in domeniu.

Multumesc!