Forum Discuţii juridice Executare silită Erori in poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Erori in poprire

Buna ziua. Astazi am fost anuntata (de catre o banca, subliniez) ca mi s-a infiintat poprire pe toate conturile, in temeiul art 454 alin (2), cod Pr Civ, pt un imprumut acordat de o IFN in 2006.
Am o intrebare:
- nu recunosc nici nr contractului, nici data acordarii, nici suma care este neexplicitata (difera de datele de pe raportul Biroului de credit si de pe chitantele pe care le detin ca dovezi de plata) - precizez ca da, am debit restant, dar ce fac cu aceste erori? cum sa accept suma de plata in cazul acestor erori?
Va rog, cum sa procedez?

Multumesc anticipat pt sfat
Revin!!!
Acum m-a sunat executorul: SUSPENDA executarea silita!
A dat motivul ca nu are competenta teritoriala, dar a rasuflat clar ca si el suspecteaza fals! Eu chiar i-am spus si m-a sfatuit sa discut cu creditoarea.
Va multumesc pt sprijin!
Buna dimineata!

am si PV-ul de incetare a executarii silite!
citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".

daca cu 371 m-am lamurit, creditorul renunta la executare, n-am inteles la ce se refera 373.
va rog, poate cineva sa ma lamureasca?

si inca o intrebare: creditorul mai poate relua executarea pe acest caz cu aceleasi documente?adica sa se duca la alt executor?

multumesc anticipat!
Luca2013, utilizator
Luca2013 a scris:

Buna dimineata!

am si PV-ul de incetare a executarii silite!
citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".

daca cu 371 m-am lamurit, creditorul renunta la executare, n-am inteles la ce se refera 373.
va rog, poate cineva sa ma lamureasca?

si inca o intrebare: creditorul mai poate relua executarea pe acest caz cu aceleasi documente?adica sa se duca la alt executor?

multumesc anticipat!

Buna dimineata!
in urma cautarilor, am gasit ceva aici: asa e?
www.avocatnet.ro/content/for...

si ref intrebarea daca mai poate continua ce aceleasi documente, am gasit ceva pe alt site; Art. 621. – (1) În vederea executarii silite, titlul se învesteste o singura data cu formula executorie.
(2) Titlul se elibereaza partii care a cerut învestirea sau reprezentantului sau aratat în cererea de învestire.

va rog frumos, poate cineva sa ma ajute/ lamureasca?
multumesc mult.
Buna ziua.

S-ar parea ca reincep odiseea; am primit somatie de executare silita, pe acelasi dosar pt. care am PV de incetare citez: "executarea silita a incetat potrivit art 371(5) lit c), coroborat cu art 373(3) C proc civ".
Rugaminte, poate ma puteti lamuri.

1. conf copie contract card credit, suma ca debit de baza este 2000 ron, iar somatia este pt 7500 ron (precizez, fara penalitati si restante, explicitate separat).
- cum pot fi executata pt o alta suma decat cea de pe contract? doar pe principiul ca "asa zic eu?" - din discutia cu executorul, este o nota explicativa prin care creditoarea (un IFN) sustine ca pe card a fost o descoperire de cont mai mare)
2. odata ce exista un PV de incetare executare conf art 371(5) ,lit c), care este baza legala de reincepere a executarii?

Executorul ma sfatuieste sa fac contestatie la executare. Cat e taxa de timbru, stiti cumva?
Ce sfat imi dati?
Va rog din suflet, astept raspuns.

Multumesc anticipat.

Buna ziua.

Raspund tot eu, poate foloseste cuiva: am contactat un avocat specializat in eexecutari silite. Vom contesta executarea, este nelegala solicitarea, cum spuneam conf copie contract card credit, investit cu titlu executoriu suma ca debit de baza este 2000 ron.

Deci, cum s-a spus de multe ori pe forum, daca nu ne descurcam singuri, avocatul (profesionistul) este solutia adevarata, potrivita si necesara.

Numai bine tuturor.