avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate De ce pretul la chirie e asa mare raportat la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

De ce pretul la chirie e asa mare raportat la salariile asa de mici?

buna ziua. de ce chiriile la privat sunt asa de scumpe? mai ales in romania salariile sunt asa de mici incat in intreaga viata nu poti sa realizezi nimic ca nici pt cele necesare nu poti sa ati permiti sa le cumperi.si deasupra sunt putini propietari care sunt corecti si ati fac contract de inchiriere ,si chiar daca ati fac in contractul de inchiriere ati trece mai putini bani decat ai ia chiriasului. chiriile sunt mari ca in alte tari europene. majoritatea propietariilor nu fac contract de inchiriere pt ca ei cred ca sunt jmecheri de bucuresti.Nu se stie daca vreodata o sa fie bine in tara asta , ca vad ca e din ce in ce mai rau nu se intampla nimic bun cu viata oamenilor din romania.Economia tarii e la pamant si oamenii nu mai stiu ce sa mai faca ca sa asi duca traiul zi dupa zi .Salariile sunt ft mici ca nu ai ce face cu el ,mai ales ca toate sunt scumpe. Incotr-o ne indreptam cu toti? Care e viitorul nostru si a copiilor nostri?Chiar daca ati gasesti de munca undeva cu un salariu mic pe economie multi patroni nu ati fac contract de munca.Cam asta am avut de spus.Chiriile la privat sunt prea scumpe in tara asta buna ziua
chiriile se adapteaza la piata. insemana ca exista cumparatori ce ofera aceste preturi si chiriasi care le ofera...daca nu ar gasi chiriasi la preturile astea , ar astepta ce ar astepta si ar scadea....
Aveţi dreptate. Dar probabil că acest cuantum ridicat al chiriilor este o consecinţă a faptului că totul este scump în această ţară.Oamenii închiriază spaţiile pe care le deţin pentru a-şi completa veniturile. Chiar dvs. spuneţi că toate scumpe , iar salariile foarte mici .
Proprietarii spaţiilor investesc şi ei în amenajarea spaţiilor, iar ca urmare a folosinţei acestea se deteriorează . Presupun că există şi proprietari care nu pretind chirii imposibile, însă, cu cât spaţiul respectiv este mai bine amenajat, într-o zonă centrală, etc., şi chiria este mai mare. Mai există varianta locuitului,, în gazdă,, , unde chiriaşul stă în casă cu proprietarul. Această modalitate este mai ieftină, din câte ştiu...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am gasit un mic spatiu comercial de vinzare ieftin dar cu o problema! ninaniculina ninaniculina As dori sa cumpar un mic spatiu comercial de la o doamna mai in virsta, pretul este convenabil doar ca spatiul este ocupat de o firma care a avut contract de ... (vezi toată discuția)
Concesionare uscatorie Lochness Lochness Locuiesc la etajul 4 al unui imobil si vreau sa concesionez uscatoria cu care sunt vecin. Am stranse semnaturi de la majoritatea vecinilor inclusiv de la cei ... (vezi toată discuția)
Care este legea chiriasului si a celui care inchiriaza apartamente/case ? Pink_Martini Pink_Martini As vrea sa stiu si eu unde pot gasi legea care spune ce atributii are chiriasul si ce atributii are proprietarul? Ce trebuie sa repare proprietarul si ce ... (vezi toată discuția)