Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantum indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantum indemnizatie somaj

Intreb si eu...in conditiile in care sunt salariat de peste 20 ani, iar media salariilor mele pe ultimele 12 luni este aproximativ 4.000 lei, cam cat ajunge indemnizatia de somaj pe care o voi primi daca sunt data afara? Cam la sapte sute si ceva?! Asa am inteles eu calculul...si nu mi se pare corect atata timp cat eu am cotizat foarte mult pe parcursul acestor ani!!! Poate am gresit eu calculul. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns deoarece sunt pusa in situatia sa depun dosar de somaj in curand. Va multumesc.
1. In Anexa 26 nu este specificat asa ceva.

2. Asta scrie in Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;

(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.

3. Adica pentru 2 saptamani lucrate cu 4 ore pe zi se considera o saptamana cu 8 ore pe zi.