avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere extradare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere extradare

In ce condtii se poate cere extradarea unei persoane din USA sau Canada de ex. ? Trebuie sa existe o condamnare definitiva? Se judeca si acolo poti cere sa nu fii extradat? Ca si martor/suspect poti fi extradat?
In general SUA nu extradeaza cetateni americani. Exceptii sunt cazurile in care tratatele prevad extradarea cetatenilor americani sau daca Secretarul de Stat ia decizia de extradare.

Ca martor nu puteti fi extradat, puteti fi cel mult audiat. Ca suspect, extradarea este posibila.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iulie 2013
tgeorgescu, utilizator
Nu sunt cetatean american ...
Legea 302 /2004 vă poate lămuri cu privire la întrebarea dvs.
O persoană poate fi extrădată atât pentru a fi urmărită penal, judecată, cât şi pentru a executa pedeapsa aplicată.Există un trata de extrădare semnat între România şi SUA .
Instanta americana va aprecia daca va proceda sau nu la extradare.
Aveti dreptul de a va apara in SUA.
Si ma pot apara pe fond sau doar procedural?
Adica doar procedural: nu e semnata hartia de cineva de MAE,etc..
sau si pe fond: zicand... uite nu sunt destule probe incat sa fiu considerat vinovat, lasa-ti-ma in pace ?

Alte discuții în legătură

Tari cu care romania nu are tratate de extradare bagobond bagobond Poate cineva sa-mi dea o lista (sau cateva exemple) de tari cu care Romania nu are tratate de extradare? Gen Siria? Asta inseamna ca aici ,si daca esti ... (vezi toată discuția)
Tratatele de extradare george1984 george1984 ce tari cunoasteti care nu au tratat de extradare cu romania si care nu iau in calcul o posibila cerere a romaniei? (vezi toată discuția)
Cer contopire sau contestatie la executare ? stef56 stef56 1. am fost condamnat 4 ani cu suspendare sub supraveghere 2. o fapta mai veche judecata dupa aceasta condamnare mi-a mai adus 1 an si 6 luni 3. instanta a ... (vezi toată discuția)