Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Situatie: 2 batrani sot-sotie, fara copii - fiecare are nepoti de frate. El moare, iar ea isi face succesiunea si mosteneste tot, doarece incheiasera in timpul vietii un act prin care isi lasau totul reciproc. Doua intrebari: daca ea nu face nici un act, cine mosteneste averea? Daca ea face un act de donatie pentru nepotul ei, ceilalti (nepotii sotului) mai au vreun drept la mostenire? Se poate contesta actul de donatie? Multumesc
mara60 a scris:

El moare, iar ea isi face succesiunea si mosteneste tot, doarece incheiasera in timpul vietii un act prin care isi lasau totul reciproc.

Aici s-ar putea pune problema nulităţii testamentului reciproc, nulitate prevăzută atît de vechiul cod, cît şi de cel nou.

Desigur, nulitatea ar putea fi invocată de fraţii defunctului (nepoţii de frate) doar în situaţia în care aceştia ar fi acceptat succesiunea în termen.

Dacă testamentul a fost, totuşi, valabil, şi nu se pune problema anulării certificatului de moştenitor, soţia defunctului poate face ce vrea cu bunurile ei, nepoţii de frate ai soţului neavînd vocaţie succesorală la moştenirea ei iar nepoţii ei de frate nefiind moştenitori rezervatari.

Oricum, cu sau fără donaţie/testament, dacă are un singur nepot, acela va moşteni întreaga avere.