avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere fara contract inregistrat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere fara contract inregistrat

poate exista vreun fel de raspundere a unui chirias la nemultumirile propietarului atata timp cat nu exista un contract inregistrat la fisc ci doar unul intocmit la o agentie imobiliara


ms
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:15, 5 Iulie 2013
Contractul de inchriere/locatiune se incheie intre proprietar/locator si chirias/locatar in momentul in care nu exista un intermediar. Din ce inteleg aici, in cazul dumneavoastra agentia este intermediara in tranzactie.
Contractul se inregistreaza la fisc pt. a declara venituri suplimentare, dar asta nu inseamna ca nu este valabil. Este inscris sub semnatua privata.
Agentia imobiliara nu se complica si nu se implica in contractul de locatiune dintre locator si locatar
Exista anumite situatii in care agentia imobiliara incheie contract de administarre imobil cu locatorul
Intre locatar ,locator si agentia de intermediere se incheie eventual contract de intermediere ,prin care agentia percepe comision de intermediere fara a-si asumsa alte raspunderr vis-a -vis de ulterioara colaborare locator-locatar
In conditiile in care partilre au incheiat si semnat contract de locatiune ,derularea acestuia nu este conditionata de inregistrarea contractului la autoritatea fiscala
Daca exista incheiat contract de locatiune,oricare dintre partile semnatare ,daca apreciaza ca nu au fost respectate clauzele asumate,are dreptul sa solicite daune,inclusiv prin actiune in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision agentie imobiliara itsa28 itsa28 Buna ziua,am telefonat zilele trecute unei agentii imobiliare ce avea un anume apartament postat pe Olx,am stabilit o vizionare,am fost de acord sa inchiriem ... (vezi toată discuția)
Cine plateste agentia imobiliara? mr_perfect mr_perfect Intrebare1 : daca vreau sa inchiriez un apartament prin agentie, cine plateste agentia? cel care inchiriaza sau proprietarul? intrebare2: daca inchei un ... (vezi toată discuția)
Cred că am semnat un fals contract de vizionare. ce șanse avem să ne recuperăm comisionul plătit? Gabriel Anton Gabriel Anton Salutare tuturor! Încerc sa prezint pe scurt o problema. Pe data de 15.09.2017 am găsit un apartament pentru închiriere la prețul de 280 de euro. Acel ... (vezi toată discuția)