Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... permis de munca
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

permis de munca

Ce documente sunt necesare pentru obtinerea permisului de munca atat pentru societatea agajatoare cat si pentru cetateanul strain si in cat timp se poate obtine
depinde din ce tara vine (UE / non-UE)
mai nou este autorizatie de munca, nu mai exista vechiul "permis de munca"

gasesti informatii pe: [ link extern ] /

pentru cetatenii non-UE: [ link extern ]

termenul pentru obtinerea autorizatiei de munca este de 30 zile (max. 45 zile, in cazuri exceptionale) de la depunerea cererii, dar ia ceva timp si pregatirea dosarului, mai ales ca trebuie intai obtinut atestatul de recunoastere a diplomei de studii de la Ministerul Educatiei

odata obtinuta autorizatia de munca, se merge la Autoritatea pentru straini teritoriala pentru obtinerea cartii re rezidenta - fostul "permis de sedere" (alt dosar, alt termen)