Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... excesuri?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

excesuri?

Daca o parte din membri asociatiei de locatari cu presedintele,administrator fac abuzuri pentru faptul ca se cred stapani la oi iar majoritatea locatarilor tac nu zic nimic despre deciziile acestora care unele sunt putin exagerate,spre exemplu un membru din asociatie a fost dat afara din asociatie fara instiintarea acestuia,afland dupa verbal ca nu mai este membru si vor sa faca mici salarii la noi membri iar cel dat afara nu dorea nici un ban,alta intrebare locatari au dreptul sa detina chei de la subsol si de la ghena blocului in care sunt proprietari caci presedintele sustine ca nu au dreptul,iar la parter sunt doua camarute in care una este pentru asociatie iar cealalta nu are acces proprietari din bloc decat presedintele si o persoana care chipurile se ocupa cu micile avarii din bloc dar vizibil nu face mai nimic,iar la fondul de reparatii se incaseaza lunar anumite sume dar de reparat in bloc mai putin,comitetul nu tine seama de locatari din bloc in vederea diminuari cheltuielilordar au bunul simt adauga putin la fondul de reparati la salariile membrilor si celorlalti,presedinte ,administrator,cenzor etc.si la per-total iese o suma frumusica de 'urata;' de achitat pentru un apartament ,ce se poate face in astfel de situatie ,o expertiza e cu plata fara plata daca eram chirias si cred ca nu eram in asa situatie,parerea mea a altor locatari ca nu este legal ceea ce fac acestia in bloc,rog macar un raspuns la una din nelamuririle mai sus mentionate ,va multumesc pentru timpul acordat citiri acestiu subiect
:help:
florincristi, utilizator
1-Norma in vigoare nu prevede dreptul in favoarea asociatiei de proprietari de a dispune decizie prin care un "membru din asociatie a fost dat afara din asociatie"
Autoritatile competente in domeniu,in spete similare,au concluzionat ca nu exista temei legal pentru actiunea asociatiei de proprietari de a retrage calitatea de membru proprietar
2-Subsolul tehnic reprezinta parte comuna
Avand in vedere ca la nivelul subsolului tehnic exista instalatiile parte comuna,vanele de acces la instalatie,se impune ca accesul in subsolul tehnic sa fie limitat accesibil numai persoanelor in drept
Avand in vedere ca din expunerea dvs rezulta ca subsolul nu este prevazut din constructie cu spatii delimitate=boxe, pentru asigurarea bunei functionari a instalatiilor parte comuna
Dacccesul sa fie permis reprezentantilor legali ai asociatiei,sefului de scara
3-
adauga putin la fondul de reparati la salariile membrilor si celorlalti,presedinte ,administrator,cenzor

Nu exista temei legal pentru a utiliza sume din fondul de reparatii pentru indemnizatii/salarii
4-Initial sesizati oficial toate aceste probleme presedintelui de asociatie,care in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 are obligatia sa clarifice situatia
Daca la nivelul asociatiie de proprietari va confruntati cu dezinteres ,sesizati oficial serviciul specializat din primarie