Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna

Am lucrat timp de un an ,la o firma, cu contract de munca pe perioada determinata de 3 luni ,cu prelungire succesiva .Vreau sa stiu daca dupa terminarea acestui an in care n-am beneficiat de concediu de odihna pot beneficia de plata acestuia in bani ,deoarece contractul cu aceasta firma l-am incheiat pe cale amiabila
1. La incetarea contractului individual de munca angajatorul trebuie sa va compenseze in bani zilele de CO cuvenite si neefectuate.

2. Din Codul muncii:

Art. 146
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
@ tomaconstantin2

In cazul in care fostul angajator refuza sa va compenseze in bani CO neefectuat, atunci va puteti adresa instantei de judecata pentru a-l obliga pe acesta la plata acelor sume de bani.
Actiunea o veti depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca, in termen de 3 ani de la data inceheierii raportului de munca.