Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Proces cu firma de asigurare RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Proces cu firma de asigurare RCA

Buna ziua ,
In urma cu aproximativ un an de zile conduceam un autoturism (proprietate a unei cunostiine) pe sos de centura , cand din sens opus un alt autoturism a patruns pe sensul meu de mers si m-a acrosat fata stanga (pe colt ) lovitura destul de serioasa , dar autoturismul celui vinovat iesind milt mai sifonat , aproape de dauna totala. Fara victime , fara alti pasageri in masina (nici eu nici cel vinovat) Am facut amiabila . Masina pe care o conduceam a fost dusa la service unde i s-a facut un deviz de reparatie(inainte ca aceasta sa fie reparata) in prezenta unui delegat de-al firmei de asig ,;deviz care a fost trimis la soc de asigurari aceasta refuzand sa de dea acceptul de plata pt reparatie. Dupa ceva timp (o saptamana ) sunt chemat la soc de asigurari ca sa mai dau o declaratie . Acolo aflu ca dosarul de dauna a fost trimis la deprtamentul asiguratorului de antifrauda pe motiv ca declaratia mea si a proprietarului masinii pe care o conduceam se bat cap in cap + ca citez "dintr-un asemenea accident nu aveau cum sa rezulte aceste lovituri" .
Intre timp , proprietarul masinii pe care o conducem a dat firma de asigurari in judecata , de atunci derulandu-se cateva termene . Cu cateva zile in primesc un tel de la proprietar : "vei fi chemat in instanta" pe dosarul care a fost deschis impotriva firmei de asigurari.si atat , fara nici un alt detaliu despre cand si de ce voi fi chemat . Sincer sa fiu vestea asta m-a speriat cam rau si nu stiu la ce sa ma astept . De ce as putea sa fiu chemat eu in instanta si ce as putea sa patesc daca nu ma prezint ? Proprietarul refuza sa imi dea alte informatii .
Va multumesc anticipat,
O zi cat mai placuta !
Pentru clarificarea situatiei, in intampinare pe langa informarea privind plecarea la bronzat puteti descrie si imprejurarile producerii daunei.
Daca instanta va constata ca nu sunt suficiente informatii pe baza carora sa poata lua o decizie, va poate trimite o citatie pentru un alt termen.
Declaratia dvs. este necesara solutionarii cauzei intrucat dvs. ati condus autoturismul, nu proprietarul (reclamantul). Daca data la care sunteti citat sa va prezentati va aflati in concediu depuneti o cerere (termenul de "intampinare" nu cred ca este potrivit) prin care aratati situatia de fapt indicand perioada intre sunteti plecat din localitate si solicitati un termen la care va puteti prezenta pentru a fi audiat.
Cu cat timp inainte de termenul de judecata este trimisa citatia ?
O luna , doua . O saptamana , cateva zile ?
Totusi sunt curios cum se procedeaza daca persoana citata sa ajunga la proces este plecata din tara , nestiindu-se daca sau cand mai revine .
O zi buna va doresc .
Neprezentarea partilor nu impiedica judecarea cauzei. Daca instanta considera necesara prezenta uneia din parti poate dispune amanarea cauzei si poate lua masuri ptr aducerea partii (trimite politia acasa). Termenul de citare poate varia, se poate cita ptr un termen peste 3 luni, 2 luni sau o luna. Una din parti poate solicita judecarea in lipsa.