avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calcul OG 77/2013
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calcul OG 77/2013

Buna seara.
am si eu o nelamurire cu privire la art 1 alin 2 lit a din og 77/2013 respectiv.
a) posturile vacante determinate ca diferenta intre numarul posturilor corespunzator categoriei unitatii/subdiviziunii administrativ-teritoriale prevazute in anexa nr. 1 si numarul posturilor ocupate, stabilit potrivit prevederilor pct. 1 din anexa la Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 63/2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale, precum si pentru stabilirea unor masuri financiare, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 13/2011, cu modificarile ulterioare, precum si posturile vacante din compartimentele autoritatilor administratiei publice locale pentru care au fost stabilite posturi potrivit prevederilor pct. 2-4 din anexa la Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 63/2010, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 13/2011, cu modificarile ulterioare. Intrebarea mea este urmatoarea: la numarul posturilor ocupate intra si cele ocupate de catre politistii locali acestia facind parte dintr-un compartiment din cadrul aparatului de specialitate al primarului?
Cel mai recent răspuns: aleko27 , utilizator 21:40, 11 Iulie 2013
conform og 63/2010 mi s-a stabilit un numar de 27 posturi plus 4 pentru politia locala.
la momentul actual am 18 posturi ocupate fara politistii locali si 21 cu tot cu ei.
la formula data de art 1 alin 2 lit a ar insemna sa nu reduc nici un post vacant avind formula 21-15=6posturi, avand 8 posturi vacante din care 2 pe alte exceptii
sau 18-15=3posturi ar insemna sa desfiintez 3 posturi.
Desfiintezi doar posturile vacante care nu se incadreaza la exceptii.
Functiile vacante din cadrul politiei locale se excepteaza de la desfiintare.
27 conform 63/2010 - 21 ocupate= 6 posturi, din astea vezi care le poti incadra la exceptii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere posturi vacante Tpopa Tpopa Bună ziua, Cu privire la recenta Ordonanță 77/2013 privind reducerea posturilor vacante aș dori o sugestie despre modul în care se va modifica ... (vezi toată discuția)
Desfiinþarea posturilor publice vacante ºi a celor ocupate szabozsolt1 szabozsolt1 Va rog sa ma ajutati un raspuns, nici cei de la ANFP si nici Agentia Nationala... nu a putut sa imi ofere un raspuns clar. Guvernul a anuntat adoptarea ... (vezi toată discuția)
Aplicare og 77/2013 dromihetedv dromihetedv Buna ziua! La primaria unde lucrez sunt 27 posturi de executie aprobate in organigrama, din care 21 ocupate. In Anexa la ordonanta specifica un numar de 15 ... (vezi toată discuția)