Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vacanta in strainatate cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vacanta in strainatate cu minor

Buna ziua,

Am divortat in anul 2007 iar copilul imi este incredintat mie, conform sentintei civile.

Anii trecuti am iesit cu copilul din tara fiind necesara la vama sentinta de incredintare si nu am avut nevoie de acordul scris al tatalui. Vreau sa plec si in aceasta vara cu copilul in vacanta.

Intrebarea mea: s-a schimbat ceva in aceasta privinta sau pot proceda la fel ca anii trecuti? (ma refer la modificarea codului civil)

Multumesc mult.
Puteti iesi din tara cu minorul fara a avea nevoie de acordul tatalui sau , pentru ca aveti minorul incredintat spre crestere si educare printr-o hotarare definitiva si irevocabila pronuntata in temeiul dispozitiile codului familiei in vigoare la momentul respectiv, iar abrogarea ulteriora a acestuia prin intrarea in vigoare a noului cod civil nu va afecteaza dreptul deja castigat, cata vreme nu exista o noua hotarare pronuntata in temeiul codului civil care sa modifice dispoziitile hotararii anterioare.
Va multumesc mult pentru raspuns.

Da, hotararea din 2007 este definitiva si irevocabila si nu exista o alta hotarare ulterioara.