Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj

Buna ziua. Problema mea este urmatoarea. In anul 2007 am achizitionat un apartament. In contractul de vanzare-cumparare apare tatal meu (necasatorit, dar traia in concubinaj de 7 ani) ca procurator de fonduri, si o clauza care impiedica instrainarea bunului fara acordul sau. La o saptamana dupa achizitie, tatal meu s-a casatorit.
Intrebarea mea este: in caz de divort/partaj sotia acestuia are dreptul la apartamentul respectiv?
Nu are nici un drept. Tatal dumneavoastra este doar cel care v-a pus la dispozitie fondurile in vederea achizitionarii imobilului, nu are calitatea de proprietar, chiar si in situatia in care tatal ar fi beneficiarul dreptului de uzufruct asupra apartamentului.
Nu are niciun drept tatal asupra apartamentului, sotia sa nici atata bunul oricum nu a fost dobandit in timpul casatoriei. Sotia nu va avea niciun drept nici in caz de partaj - bunul nefacand parte din patrimoniul sotilor si nici in cazul decesului - bunul nefacand parte din patrimoniul tatalui.