avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la cerere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la cerere

Am intocmit o decizie de incetare CIM (LA CERERE).
Comunicarea in REVISAL se incadreaza in termen "la data luarii la cunostinta a evenimentului care a determinat in conditiile legii, incetarea CIM".
Acum, eu scormonesc pe X-(
Pentru ca am cumparat un CD cu modele de....
Am mai dat "o raita" pe Codul Muncii.
Cele doua, se contrazic putin, in sensul ca:
1. conform Codului Muncii, am un alt termen de posibilitate de a da dreptul salariatului (contestatarului0 de a face contestatie, termenul din Codul Civil e mai scurt (nu radeti)....
2. tot conform Codului Muncii, litigiile iscate din diverse motive...(ex. redactarea gresita a deciziei...sau alte litigii de munca) , contestarea deciziilor, se fac la judecatoria din raza in care apartine SOCIETATEA....;conform Codului Civil, contestatia se face la judecatoria din raza de domiciliu a salariatului....
3. precizez ca (deocamdata :worthy: nu am caz de litigii de munca, dar as vrea sa redactez corect!

multuuuu
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2013
Herra_, utilizator
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 12:56, 9 Iulie 2013
1. Instanta competenta este : Tribunalul in raza caruia are dom,iciliul salariatul sau locul de munca

2. Termenul de cotestare :
- 30 de zile in cazul deciziei de concediere disciplinara sau de sanctionare disciplinara

- 45 de zile in cazul celorlalte situatii de incetare a c.i.m.
multumesc din suflet!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Codul muncii sau legea nr. 62/2011? cami1212 cami1212 Buna ziua, Va rog sa -mi spuneti si mie ce parere aveti ? care dintre cele doua legi prevaleaza celeilalte, avand in vedere ca acestea contin dispozitii ... (vezi toată discuția)
Contestare decizie concediere - la care judecatorie?? crisadi crisadi buna ziua Va rog, daca ma puteti ajuta cu legea in care este mentionat ca angajatul poate face contestatie la decizia de concediere in 30 de zile la ... (vezi toată discuția)
Concedierea irinel01_23 irinel01_23 Buna ziua! In decizia mea de concediere sunt urmatoarele articole: 1) Incepand cu data.......inceteaza contractul individual de munca al d-lui.......conform ... (vezi toată discuția)