Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la cerere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la cerere

Am intocmit o decizie de incetare CIM (LA CERERE).
Comunicarea in REVISAL se incadreaza in termen "la data luarii la cunostinta a evenimentului care a determinat in conditiile legii, incetarea CIM".
Acum, eu scormonesc pe X-(
Pentru ca am cumparat un CD cu modele de....
Am mai dat "o raita" pe Codul Muncii.
Cele doua, se contrazic putin, in sensul ca:
1. conform Codului Muncii, am un alt termen de posibilitate de a da dreptul salariatului (contestatarului0 de a face contestatie, termenul din Codul Civil e mai scurt (nu radeti)....
2. tot conform Codului Muncii, litigiile iscate din diverse motive...(ex. redactarea gresita a deciziei...sau alte litigii de munca) , contestarea deciziilor, se fac la judecatoria din raza in care apartine SOCIETATEA....;conform Codului Civil, contestatia se face la judecatoria din raza de domiciliu a salariatului....
3. precizez ca (deocamdata :worthy: nu am caz de litigii de munca, dar as vrea sa redactez corect!

multuuuu
Herra_, utilizator
1. Instanta competenta este : Tribunalul in raza caruia are dom,iciliul salariatul sau locul de munca

2. Termenul de cotestare :
- 30 de zile in cazul deciziei de concediere disciplinara sau de sanctionare disciplinara

- 45 de zile in cazul celorlalte situatii de incetare a c.i.m.
multumesc din suflet!