Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... firma de taximetrie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

firma de taximetrie

cum se impoziteaza veniturile unui taximetrist obtinute in plus fata de planul impus?
Mai concret: daca un taximetrist care lucreaza pe masina firmei are la sf. zilei incasari de 1.000.000 lei (cf.aparatului fiscal), el depune doar 550.000 lei (care reprezinta planul) iar diferenta ramane in buzunarul lui.Este normal ca firma sa plateasca impozit pe venit 3% pe toate incasarile? Daca nu, cum se impoziteaza veniturile taximetristului?
Casa de marcat este un aparat fiscalizat, are o memorie fiscala care nu tine cont de planurile stabilite de fiecare taximetrist.La sfarsitul fiecarei luni se scoate un raport centralizator (raportul Z) , raport care centralizeaza toate "vanzarile" (cursele) facute in luna respectiva.Plata impozitului se face obligatoriu la total vanzari, 3% in cazul in care firma este platitor de impozit pe venit, 16% daca e platitor de impozit pe profit.

Mirela
raportul Z nu se scoate o data pe luna, ci in la sf. fiecarei zile.Oricum, eu am intrebat altceva..........
Exista atata raport Z zilnic, cat si lunar, dar nu cred ca asta e foarte important.Ideea e ca se impoziteaza toate veniturile din luna, iar daca intrebarea dvs. se referea la altceva am sa va rog sa fiti mai explicit(a).