Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare/cumparare drepturi succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare/cumparare drepturi succesorale

Buna ziua !
Va rog sa-mi oferiti si mie cateva informatii in legatura cu contractul de vanzare/cumparare drepturi succesorale.
Situatia se prezinta in felul urmator: cand inca era in viata (intre timp a decedat), persoana X a facut un contract de vanzare drepturi succesorale catre persoana Y, care este nepotul, in conditiile in care fiica acesteia (mama nepotului) este inca in viata (contract vanzare drepturi succesorale de la bunica catre nepot).
Astfel, vin cu o intrebare: prin acest contract de vanzare/cumparare, persoana Y poate instraina bunuri obtinute de la bunica sa? adica... este proprietar de fapt? (am inteles ca se face diferenta intre proprietar de drept si proprietar de fapt ?!)

Multumesc !
Art. 1747-1754 din Noul cod civil prevad vanzarea mostenirii, care in vechiul Cod Civil, purta denumirea de "vanzarea de drepturi succesorale. Bunica, in timpul vietii, a instrainat lui y patrimoniul la care avea dreptul in calitate de mostenitoare, y devenind proprietarul de drept si de fapt al bunurilor respective.
Ceea ce presimt ca de fapt va intereseaza este daca nepotul este proprietar pe bunurile bunicii. NU nu este proprietar. Dupa decesul acesteia trebuie dezbatuta mostenirea si eventual mostenitorii acesteia pot vinde drepturile succesorale nepotului
M-am lamurit, multumesc pentru raspuns!
Y devine proprietar pe drepturile care i se cuveneau bunicii in urma decesului parintilor (respectiv strabunicii lui Y), dar nu pe ceea ce a dobandit bunica in timpul vietii (in afara de mostenire).
Multumesc inca odata !