Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier.Vãtãmare corporalã.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier.Vãtãmare corporalã.

Buna ziua ma numesc Cristina sunt din Tg-jiu si acuma 3 luni si jumatate am avut un accident rutier in care am dat peste cineva.Eu doream sa intru intr-o statie peco si nu am observat aceea persoana aflanduse intre delimitarea trotuarului care era o continuitate.M-am dat jos am luat fata si am dus-o la spital, dupa care am sunat politia care sa prezentat la fata locului.In urma acestui accident am fost bagata sub urmariere penala conform art.184 alin.1 si 3 din codul de procedura penala.Din cate stiam eu prangerea prealabila avea termen de depunere 2 luni de la data cunoasterii asa numitului inculpat adica eu. In tot acest timp prin cunostiintele mele persoana vatamata nu a depus plangere iar azi cand am sunat politistul respectiv care se ocupa de acest caz mi-a spus ca a depus plangere.Mentionez faptul ca politistul nu a vrut sa ii ia declaratie asa numitei victime deoarece aceasta a stat in spital 4 zile.Eu am ajutat-o sa scoata un certificat medico legal care spune in felul urmator :Numita X prezinta leziuni traumatice care s-au putut produce in conditiile unui accident rutier in data de 21.03.2013 ,necesita 30-35 zile ingrijiri medicale, leziunile nu au pus in primejdie viata victimei.Ce m-ar interesa daca asa cum am comunicat eu mai sus termenul de plangere prealabila este de 2 luni?Ce se va intampla daca victima nu va depune plangere? Politia nu ar trebuie sa ii fi luat o declaratie ceva in ziua respectiva asa cum au facut cu mine sau cel putin dupa 4 zile de la iesirea din spital?Adica sa se sesizeze singuri, nu sa imi spuna mie sa o aduc eu la sediu politiei.
Buna seara..dosarul penal s-a intocmit in urma accidentului nu in urma plangerii depuse de victima..incercati sa ajungeti la o intelegere cu dansa,completati o constatare amiabila de accident ptr a fi despagubita de firma dvs de asigurari(depinde de pretentiile materiale ale victimei)..daca isi retrage plangerea si va impacati in fata unui notar o sa ramaneti cu permisul de coducere si vi se va inlatura raspunderea penala altfel ajunteti in instanta si exista riscul sa fiti condamnata si implicit permisul vi se va anula..eu am trecut prin asa ceva..succes;)
De acord cu dvs dar eu din cate m-am interesat persoana vatamata avea la dispozitie termen de depunere a plangerii prealabile 2 luni.Insa ea nu a depus aceasta plangere.Iar acuma dupa 3 luni si jumatate cand am sunat politistul de se ocupa de caz mi-a spus ca a depus.Domnule eu va spun sigur ca aici se fac menevre pentru ca la randul meu si eu ca pesoana am si eu relatiile mele prin care ma interesasem si nu depusese nimi chiar din contra cu o saptamana inainte sa se faca termenul de 2 luni politistul respectiv ma sunase sa ma intrebe daca am mai tinut legatura cu victima pt ca dansul o sunase si a mentionat faptul ca nu da de ea nu raspunde la telefon.
viasu, utilizator
Eu am incercat sa ajungem la un numitor comun si a fost de acord insa acuma sa sucit.Iar eu in tot acest timp nu am fost instiintata de nimeni ceea ce era normal sa primesc si eu o instiintare ceva prin care sa ma anunte.Eu tocmai luni o sa merg la politie sa vad ce si cum si o sa va comunic raspunsul
Ar fi de preferat sa contactati si un avocat inante sa mergeti la politie sau chiar sa va insoteasca la politie..eu am facut greseala de a contacta un avocat mult mai tarziu si s-a dovedit o greseala fatala sa zicem..daca va mai pot ajuta cu ceva cu placere..
Din ce spuneti dvs aveti dreptate..insa acest fapt va trebui invocat in aceasta faza a actelor premergetoare printr o declaratie sau completare la declaratie....sau daca se va dispune inceperea U.P va trebui sa faceti plangere prim procurorului...dar cel mai sigur invocati acest lucru si fiti atent ca nu cumva sa i fie luata plangere ulterior si sa fi fost inregistrata in termen...