Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire auto legalizata ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire auto legalizata ?

Buna ziua ! Urmeaza sa conduc o masina in Italia al carui proprietar nu sunt eu ! Proprietarul se afla in Romania, pentru a nu avea probleme cu autoritatile italiene un notar din Romania ne-a sugerat sa facem o imputernicire tradusa si legalizata dar nu stia sigur daca e nevoie si de Apostila de la Haga pe document ! Ma puteti ajuta in privinta asta ? Va multumesc anticipat!
Si eu am incredintat masina unei persoane care a mers in Grecia (pentru 1-2 saptamani) si i-a fost suficienta procura notariala.
Cand am dat masina unei alte persoane pentru folosinta mai indelungata (2 ani) in Italia, am incheiat un contract de comodat pentru masina (in care se preciza ca toate costurile de intretinere, functionare, amenzi etc etc revin persoanei respective)... poate va ajuta aceasta idee.