Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestarea autenticitatii semnaturii pe un inscris de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestarea autenticitatii semnaturii pe un inscris de mana

Buna ziua

Mai multe persoane sunt acuzate pe baza unui inscris de mana- un act de vanzare cumparare.

Pe inscris este mentionat ca a fost semnat in nume propriu de 7 persoane, ca fiind vanzatori.

Nici unul din "vanzatori" nu isi recunoaste semnatura. Mai mult, pare a fi aceeasi semnatura necunoscuta in dreptul fiecarui "vanzator".

Unul din "vanzatorii" acuzati contesta autenticitatea semnaturii si trimite documente autentice care dovedesc ca nu are cum sa fie semnatura lui.

Este suficienta contestatia unuia din vanzatori/ semnatari pentru a se trece din oficiu la verificarea de scripte pentru intregul inscris (toate semnaturile)?

Multumesc anticipat
Partea interesata/prejudiciata are dreptul sa ceara verificarea prin intermediul unei expertize grafologice a tututror semnaturilor de pe acel inscris sub semnatura privata.
Multumesc frumos pentru raspuns. Ar trebui ca toate cele 7 persoane sa ceara verificarea prin expertiza sau este suficient ca unul din cei 7 parati (asa zisi "vanzatori") sa faca aceasta cerere?