Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot divorta daca nu lucrez?- divort cu minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot divorta daca nu lucrez?- divort cu minori

sunt casatorita de 10 ani ,am 2 copii minori, in momentul acesta nu lucrez ,sunt in cresterea copilului pana la 2 ani. vreau sa divortez . daca nu lucrez pot divorta si sa nu pierd copiii?
Oricum ambii parinti exercita autoritatea parinteasca si dupa divort, domiciliul copiilor va fi la dvs, copiii au dreptul la intretinere de la tatal lor, iar dvs aveti un motiv intemeiat pt care nu lucrati momentan si in plus, aveti venitul din indemnizatie.
Conteaza ca acolo unde locuiti sa aveti conditii in care sa cresteti acesti copii.
gi-jane2, moderator
va multumesc frumos pt timpul acordat