Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Functionare agentie de turism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Functionare agentie de turism

Buna ziua...recent am deschis o agentie de turism si as vrea sa stiu daca pot organiza excursii turistice de acum sau trebuie sa astept sa obtin brevetul si licenta...
Conform HG nr.1267/2010 asa cum a fost modificata si completata prin HG 535/ 2011. -
Art. 10. — (1) Operatorul economic poate desfasura activitati de ofertare si comercializare a serviciilor si/sau a pachetelor de servicii turistice pe teritoriul Romaniei numai in baza licentei de turism si/sau, dupa caz, a anexei la aceasta, eliberate de autoritatea administratiei publice centrale responsabila in domeniul turismului. ...
(5) Este interzisa desfasurarea de activitati specifice agentiilor de turism de catre operatorii economici fara a detine licenta de turism si/sau anexa la aceasta.”