Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Oranizare excursii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Oranizare excursii

Buna ziua. Vreau sa realizez un site al pensiunilor dintr-o anumita zona a tarii, dar as dori pe langa rezervarile facute pe site sa organizez si excursii la principalele obiective din zona. Imi trebuie licenta de turism pt a organiza excursii ? Va multumesc.
Conform prevederilor art. 10 din HG 1267/2010, aveti nevoie de licenta in turism.
A 10 (1) "Operatorul economic poate desfăşura activităţi de ofertare şi comercializare a serviciilor şi/sau a pachetelor de servicii turistice pe teritoriul României numai în baza licenţei de turism şi, după caz, a anexelor la aceasta, eliberate de autoritatea administraţiei publice centrale responsabilă în domeniul turismului."