Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata alocatiei de stat retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata alocatiei de stat retroactiv

Am luat o fetita cu varsta de 1an si 4 luni in plasament de urgenta, si spre uimirea mea, alocatia de stat nu a fost ridicata de catre parintii fetitei, mai bine zis nu s-au deranjat sa scrie o simpla cerere catre cei abilitati.
Astazi 11 Iulie 2013, cei de la protectia copilului mi-au spus ca fetita nu va putea primi alocatia retroactiv.Mentionez ca, actele sunt facute de 3 saptamani si astept un raspuns din partea lor.
Vreau sa stiu daca fetita are dreptul la plata alocatie retroactiv, si daca da, ce ar trebui sa facem? :(( VA MULTUMESC!
1. Din Legea 61/1993 (republicata) privind alocația de stat pentru copii:

Art. 4.
(1) Alocația de stat pentru copii se plătește unuia dintre părinți pe baza acordului acestora sau, în caz de neînțelegere, pe baza deciziei autorității tutelare ori a hotărârii judecătorești, părintelui căruia i s-a încredințat copilul spre creștere și educare

(2) Alocația de stat pentru copii se plătește și tutorelui, curatorului, persoanei căreia i-a fost dat în plasament familial copilul, inclusiv asistentului maternal sau persoanei căreia i-a fost încredințat copilul în vederea adopției, în condițiile legii

Art. 6.
(1) Stabilirea dreptului de alocație de stat pentru copii se face pe baza cererii și a actelor din care rezultă îndeplinirea condițiilor de acordare a acestui drept

(2) Cererea se face, în numele copilului, de către persoanele prevăzute la art. 4 alin. (1)-(3)

(3) După împlinirea vârstei de 14 ani, cererea se poate face și de către copil, cu încuviințarea reprezentantului său legal

(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni.

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare

2. - Asadar alocatia de stat pentru copii se acorda retroactiv dar nu mai mult de 12 luni.
- Faceti cererea si o depuneti la Primarie impreuna cu o copie dupa certificatul de nastere a copilului si copii dupa actele prin care ati luat copilul in plasament.