Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua,
In cazul unui copil de 8 ani, cetatean roman dar cu parintii in strainatate, copilul lociund in Romania la bunici, acest copil are dreptul la alocatie? daca da ce trebuie sa faca bunica? daca nu a luat niciodata se poate face ceva sa i se plateasca si din urma?

va multumesc
Are dreptul sa primeasca alocatia copilului in valoare de 42 lei.
Pe langa alocatia aceasta,bunica are drept si la alti bani 80-90 lei ptr ca ingrijeste nepotul, Ptr.aceasta trebuie sa faca bunica dosarul ptr plasament in regim familial.

Banii din urma nu puteti primi,doar de acum inainte,dupa depunerea dosarului.
Mai multe detalii le puteti afla de la primarie prin asistenta sociala si de la D.G.A.S.P.C.
1. Alocatia de stat pentru copii se poate plati retroactiv pe 12 luni din urma.

2. Din Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii:

Art. 4.
(1) Alocația de stat pentru copii se plătește unuia dintre părinți pe baza acordului acestora sau, în caz de neînțelegere, pe baza deciziei autorității tutelare ori a hotărârii judecătorești, părintelui căruia i s-a încredințat copilul spre creștere și educare

(2) Alocația de stat pentru copii se plătește și tutorelui, curatorului, persoanei căreia i-a fost dat în plasament familial copilul, inclusiv asistentului maternal sau persoanei căreia i-a fost încredințat copilul în vederea adopției, în condițiile legii

Art. 6.
(1) Stabilirea dreptului de alocație de stat pentru copii se face pe baza cererii și a actelor din care rezultă îndeplinirea condițiilor de acordare a acestui drept
(4) Dreptul la alocația de stat pentru copii se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii

(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni

(6) Dreptul la alocația de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condițiile de acordare
Daca parintii lucreaza legal intr-un stat membru UE , atunci are posibilitatea de a beneficia de alocatia europeana pentru copil.