Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia de stat pentru copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia de stat pentru copii

In cazul in care copilul este in ingrijirea bunicilor , parantii mamei ,iar tatal, pe numele caruia este minorul, nu doreste ca acesta sa beneficieze de alocatia de stat pentru copii , iar mama nu se intereseaza de problema , care este procedura ca bunicii sa primesca alocatia ?
Luati legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) singura in masura sa va rezolve problema.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Potrivit Legii nr.61/1993, art. 4:
(1) Alocatia de stat pentru copii se plateste unuia dintre parinti pe baza acordului acestora sau, in caz, de neintelegere, pe baza deciziei autoritatii tutelare ori a hotararii judecatoresti, parintelui caruia i s-a incredintat copilul spre crestere si educare.
(2) Alocatia de stat pentru copii se plateste si tutorelui, curatorului, persoanei careia i-a fost dat in plasament familial copilul, inclusiv asistentului maternal sau persoanei careia i-a fost incredintat copilul in vederea adoptiei, in conditiile legii.
....