Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vreau ca asociatia(de locatari) sa-si faca corect ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vreau ca asociatia(de locatari) sa-si faca corect treaba!Ajutati-ma!

Acest site e de mare ajutor,mai ales ptr. oameni comuni,ca si mine.Eu am o mare problema cu asociatia si datorita sfatului unui domn avocat,am obtinut o copie de la o institutie.In acel act am vazut ca asociatia si-a dat acordul pt. deschiderea unui punct de lucru,spatiu comercial,aflat din pacate chiar sub mine.Pe la mine nu a trecut nimeni sa ma intrebe si desi seful asociatiei ma cunoaste personal(a fost de 2-3 ori,in umila mea locuinta,in control)si-a pus semnatura si si-a dat acordul desi eu care sunt chiar deasupra nu figurez acolo,dar au semnat vecini care stau la etajul 2,3 si 4.Vreau sa-i dau in judecata,vreau sa fie trasi la raspundere,daca tot isi iau un ban pt. ceea ce fac ,nu ar trebui sa fie corecti?Daca eu tac si le merge,vor continua,nu?Facand abstractie de faptul ca ma cunoaste personal,nu trebuia sa faca o verificare inainte de a semna?
Tineti cont ca sunt doua feluri de aprobari: Asociatia isi da acodrul pentru impartirea utilitatilor, iar propietarii invecinati ca nu sunt deranjati de activitatea propriuzisa, aprobari care sunt independente una de alta.
Vinovat nu e Presedintele Asociatiei ci acela care a semnat autorizatia fara a avea toate aprobarile date.
Dar problema esentiala este daca sunteti deranjat sau nu si in ce fel anume.
Nu ne-ati spus ce anume va deranjeaza, in afara de faptul ca nu ati fost consultat.
Eu locuiesc aici si eram de gasit.As fi semnat,DAR,le puneam in vedere problema cu cadrul metalic infipt fara drept in balconul meu din cauza caruia am probleme cu mucegaiul.Tocmai asta ma doare ,ca,desi eram ,cu buna stiinta m-au ocolit.Eu am aflat de la fostele angajate ca se schimba firma si proprietarul.Ma oftic ca cei de la asociatie fac jocul unora mai,,rasarit"material vorbind.ma intreb:de ce mai exista legi,daca nu se respecta?De ce asociatia a acceptat inclusiv acordul unui locatar care locuieste la scara invecinata?Poate sunt nimicuri,pentru unii,dar oamenii aia de la asociatie primesc niste bani si nu putini,de la noi toti,inclusiv de la mine.

Domnule Carturarul,eu cred ca si asociatia are o vina!Si-a dat acordul pe niste semnaturi ale vecinilor de la et. 4,sau de la scara invecinata.Cine a dat aprobarea,daca a vazut semnatura si stampila asociatiei,a spus ca e o.k.,nu?Ma deranjeaza ca fostul patron a facut niste modificari,care ma afecteaza,si-a infipt un fel de cadru metalic,gen cornier in balconul meu fara sa ma intrebe.Din cauza zapezii si a umezelii,balconul e plin de mucegai si Da,ma deranjeaza ca e bunul meu ca eu beneficiez de zgomotul frigiderelor toata noaptea(nu vecinul de la et. 4)ca nu pot sa spal un geam(ca picura apa pe vreun client) si cel mai tare ma deranjeaza ca daca tot este un cod civil(art.48o) de ce sa nu se respecte !
Adriantot, moderator
Pai de aceea exista legislatie, asa cum spuneti, tocmai pentru a va folosi de ea si a indrepta ilegalitatile.
Daca spuneti ca oricum le-ati fi dat acordul atragandu-le atentia sa respecte...., era posibil chiar si cu acordul dumneavoastra sa va deranjeze prin activitatea lor.
Acum sigur ca puteti apela la legislatie, sa solicitati sa intre in legalitatea, in sensul de a obtine acordul celor direct afectati (inclusiv acordul dv).
Dar poate ca mai important si mai usor este sa-i reclamati, sa sesizati institutiile statului pentru deranjul pe care vi-l cauzeaza. Puteti sesiza Politia locala care are un serviciu de urbanism si afisaj stradal, in legatura cu "cadrul metalic infipt in balcon". Puteti sesiza Garda de mediu pentru zgomot, poluare de orice fel. Puteti solicita sprijinul Primariei pentru orice problema.
Nu zic acum ca se vor rezolva imediat cele sesizate, dar poate cei ce va deranjeaza vor veni la dumneavoastra, vor discuta cu dumneavoastra, vor remedia ce se poate si, ca intre vecini, o sa va intelegeti.
noaghium a scris:

Stimate domn ,,pescar" acel act se numeste :,,ACCEPTUL PROPRIETARILOR/TITULARILOR DE CONTRACTE DE INCHIRIERE DIN LOCUINTELE INVECINATE",apoi apare:1-pe plan orizontal,apoi 2-pe plan vertical,unde se semneaza cineva de la scara cealaltaplus de la etajele 2,3 si 4,de la mine.Am avut un soc,sunt oameni pe care eu i-am ajutat cu bani,etc...

Nu trebuie sa fiti suparat pe vecinii dvs. , acestia nu au nici o vina. Au semnat ceva pe o hartie calatoare.