Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coduri CAEN ce se incadreaza la lucrul cu zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coduri CAEN ce se incadreaza la lucrul cu zilieri

Avem o activitate sezoniera de prelucrare fructe de padure ( afine , ciuperci ).Activitatea necesita personal pentru sortare ,curatire , taiere ,congelare, ambalare. Aducem personal doar in zilele in care sunt aduse la sediu fructe de catre culegatori sau alti achizitori .Pentru aceasta activitate avem zilieri ce sunt trecuti in registrul de zilieri .Avem autorizate ca activitati la sediu 4631-comert legume ,fructe,1039-prelucrare legume ,fructe. Inspectorii ITM spun ca nu am voie sa lucrez cu zilieri .Exista anumite coduri CAEN ce se incadreaza la lucrul cu zilieri ? As vrea punctul dv de vedere.
Conform legii 52/2011
Art. 11
Se pot presta activitati cu caracter ocazional in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.

Intru-cat activitatea pe care firma Dvs. o are nu se regaseste in contextul legii susmentionate, nu puteti folosi zilieri.

De unde reiese ca in art.11 din Legea nr.52/2011 este vorba numai despre activitatea societatii ?
Societatea are activitate de comert cu ridicata legume si fructe - CAEN 4631- COMERT si activitate de prelucrare legume si fructe - CAEN 1039 - INDUSTRIA PRELUCRATOARE ALIMENTARA.
Legea arata clar domeniile de activitate unde se pot folosi zilieri.
Nu sunt stipulate nici ramura de comert si nici cea a industriei prelucratoare alimentara.
Activitatea de sortare, desfasurata de firma, nu are caracter ocazional,
fiind prelucratoare de legume si fructe si nu producatoare (vezi cod CAEN ramura AGRICULTURA).
Legea arata domeniie si nu codurile Caen ale societati . prin urmare, nu putem face precizare a ca este ecat vorba despre domeniile de activitate alea unei societati.

Si o societate de comert poate avea personal de intretinere sau de carta marfa.