Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiuni succesive. Testament. Legatar universal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiuni succesive. Testament. Legatar universal

Sotia a decedat acum 8 luni,sotul a decedat acum doua saptamani, nu aveau copii.
Sotul a facut un testament prin care lasa toate bunurile mobile si imobile nepoatei sale. Dupa moartea sotiei nu s-a deschis succesiunea. Sotia are mama care traieste si trei surori, iar sotul cu ambii parinti decedati are o singura sora. Legal cum se procedeaza si cum se impart bunurile. Eu sunt nasul lor.
Se dezbat succesiunile succesiv. Dupa sotie vine Sotul, mama si trei surori. Apoi dupa sot nepoata sotului in calitate de legatar universal, daca testamentul este autentic este cu atat mai Bine. Daca este olograf poate interveni si sora .