avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Bună ziua!
Tatăl meu a lucrat în grupa a II-a de muncă timp de 24 de ani și 2 luni între 1975 și 2001, iar din 2001 până în 2013, adică 12 ani și 3 luni normal și încă 1 an și 4 luni stagiul militar obligatoriu. Are vârsta de 54 de ani și 8 luni. Când se poate pensiona anticipat?
Ultima modificare: Duminică, 14 Iulie 2013
robertdin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:00, 14 Iulie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100% - Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.
In acest caz pensionarea anticipata,sau anticipata partiala nu mai prezinta interes fiind la 60 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare sasviorel sasviorel Am 54 ani si 4 luni, am lucrat 29 ani din care 12 ani 2 luni grupa I (perioada pana in anul 2001) si 2 ani si 4 luni in grupa a II a, in cei 29 ani nu este ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala barbat ana_lazar ana_lazar Buna ziua.Tatal meu este nascut in iunie 1952 si are o vechime in cartea de munca de 31 ani,8 luni si 11 zile,din care 12 ani in grupa a II-a de munca.In ... (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)