Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Bună ziua!
Tatăl meu a lucrat în grupa a II-a de muncă timp de 24 de ani și 2 luni între 1975 și 2001, iar din 2001 până în 2013, adică 12 ani și 3 luni normal și încă 1 an și 4 luni stagiul militar obligatoriu. Are vârsta de 54 de ani și 8 luni. Când se poate pensiona anticipat?
robertdin, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100% - Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.
In acest caz pensionarea anticipata,sau anticipata partiala nu mai prezinta interes fiind la 60 de ani.