Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria

intru-un litigiu privind casatoria, atat divortul si accesoriile cat si partajul se poate renunta la drept in conditiile in care casatoria este un 'contract'

sau se merge doar pe partea "pozitiva"....achiesare, tranzactie acord etcetc
Renuntarea la drept se poate face numai de catre titularul dreptului.

"litigiul privind casatoria" presupun ca se refera la o actiune de divort.

Prin urmare, in contextul dat, "renuntarea la drept" se poate interpreta ca fiind o renuntare la actiunea de divort a reclamantului.

Casatoria ... nu poate fi interpretata ca fiind un contract.
am o 'treaba' cu nulitatea casatoriei si m-a dus mintea ca nulitatea nu intervine DECAT la acte juridice
deci?
ContSters290615, utilizator
in codul familiei erau enumerate conditiile in care se poate solicita nulitatea casatoriei precum si termenul in care se poate solicita acest lucru.

... marturisesc ca inca nu am terminat de citit noul cod civil... si nu stiu daca mai sunt prevazute aceleasi conditii ... :)
Car3men a scris:

Renuntarea la drept se poate face numai de catre titularul dreptului.

"litigiul privind casatoria" presupun ca se refera la o actiune de divort.

Prin urmare, in contextul dat, "renuntarea la drept" se poate interpreta ca fiind o renuntare la actiunea de divort a reclamantului.

Casatoria ... nu poate fi interpretata ca fiind un contract.

va rog sa nu mai dati raspunsuri contradictorii..