avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatoria
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatoria

intru-un litigiu privind casatoria, atat divortul si accesoriile cat si partajul se poate renunta la drept in conditiile in care casatoria este un 'contract'

sau se merge doar pe partea "pozitiva"....achiesare, tranzactie acord etcetc
Cel mai recent răspuns: ContSters290615 , utilizator 17:52, 14 Iulie 2013
Renuntarea la drept se poate face numai de catre titularul dreptului.

"litigiul privind casatoria" presupun ca se refera la o actiune de divort.

Prin urmare, in contextul dat, "renuntarea la drept" se poate interpreta ca fiind o renuntare la actiunea de divort a reclamantului.

Casatoria ... nu poate fi interpretata ca fiind un contract.
am o 'treaba' cu nulitatea casatoriei si m-a dus mintea ca nulitatea nu intervine DECAT la acte juridice
deci?
Ultima modificare: Duminică, 14 Iulie 2013
ContSters290615, utilizator
in codul familiei erau enumerate conditiile in care se poate solicita nulitatea casatoriei precum si termenul in care se poate solicita acest lucru.

... marturisesc ca inca nu am terminat de citit noul cod civil... si nu stiu daca mai sunt prevazute aceleasi conditii ... :)
Car3men a scris:

Renuntarea la drept se poate face numai de catre titularul dreptului.

"litigiul privind casatoria" presupun ca se refera la o actiune de divort.

Prin urmare, in contextul dat, "renuntarea la drept" se poate interpreta ca fiind o renuntare la actiunea de divort a reclamantului.

Casatoria ... nu poate fi interpretata ca fiind un contract.


va rog sa nu mai dati raspunsuri contradictorii..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunuri comune_renuntare de buna voie gabi999 gabi999 Bu na ziua As dori si eu sa va prezint urmatoarea situatie, in speranta ca ma veti putea lamuri: sotul meu si cu mine vom divorta in curand. Motivul il ... (vezi toată discuția)
Partaj ContSters146176 ContSters146176 odata cu divortul se poate inainta si actiune pentru impartirea bunurilor totul prin intelegerea partilor?va multumesc! (vezi toată discuția)
Efectele divortului pronuntat in strainatate cu privire la bunurile cumparate inainte de momentul recunoasterii hotararii de divort in romania CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Efectele divortului pronuntat in strainatate cu privire la bunurile cumparate inainte de momentul recunoasterii hotararii de divort in Romania consider ca ... (vezi toată discuția)