Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua la toata lumea
A-si dori sa aflu si eu mai multe detalii despre divort.
Daca am mai putin de un an de casnicie,pot divorta?
Ce trebuie sa fac ca sa fie un proces cat mai scurt?
Nu vreau sa umblu prin tribunale.
Sa se termine foarte repede.(scurt si la obiect)
Astept raspuns.
multumesc......
Da,puteti divorta.Daca nu sunt copii rezultati din casatorie ,procedura este destulde rapida.Pentru a rezolva repede problema angajati un aparator
Nu avem copii impreuna.Cam cat crede-ti ca o sa dureze?
Eu am auzit ca trebuie sa avem cel putin un an de casnicie,ca sa putem divorta
multumesc frumos
Solicitati ca divortul sa se pronunte din culpa comuna fara motivarea sentinei. Propuneti audierea unui martor, care sa confirme faptul ca relatiile de casnicie sint deteriotate grav si ca in aceste conditii nu se mai poate continua casatoria. Trecerea unui an de la casatorie se cere in cazul in care se solicita divortul prin consimtamint. Durata procesului nu o poate estima nimeni exact, depinde de incarcatura rolului instantei, dar nu ar trebui sa dureze mai mult de trei luni.
mirelacolea a scris:

Buna ziua la toata lumea
A-si dori sa aflu si eu mai multe detalii despre divort.
Daca am mai putin de un an de casnicie,pot divorta?
Ce trebuie sa fac ca sa fie un proces cat mai scurt?
Nu vreau sa umblu prin tribunale.
Sa se termine foarte repede.(scurt si la obiect)
Astept raspuns.
multumesc......

actionati dvs. in instanta pe sot, iar la primul termen de judecata sa vina acesta si sa spuna ca este de acord cu divortul.
acesta este un exemplu de modalitate de divort care se sfarseste dintr-un singur termen.