avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua la toata lumea
A-si dori sa aflu si eu mai multe detalii despre divort.
Daca am mai putin de un an de casnicie,pot divorta?
Ce trebuie sa fac ca sa fie un proces cat mai scurt?
Nu vreau sa umblu prin tribunale.
Sa se termine foarte repede.(scurt si la obiect)
Astept raspuns.
multumesc......
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 22:50, 13 Martie 2009
Da,puteti divorta.Daca nu sunt copii rezultati din casatorie ,procedura este destulde rapida.Pentru a rezolva repede problema angajati un aparator
Nu avem copii impreuna.Cam cat crede-ti ca o sa dureze?
Eu am auzit ca trebuie sa avem cel putin un an de casnicie,ca sa putem divorta
multumesc frumos
Solicitati ca divortul sa se pronunte din culpa comuna fara motivarea sentinei. Propuneti audierea unui martor, care sa confirme faptul ca relatiile de casnicie sint deteriotate grav si ca in aceste conditii nu se mai poate continua casatoria. Trecerea unui an de la casatorie se cere in cazul in care se solicita divortul prin consimtamint. Durata procesului nu o poate estima nimeni exact, depinde de incarcatura rolului instantei, dar nu ar trebui sa dureze mai mult de trei luni.
mirelacolea a scris:

Buna ziua la toata lumea
A-si dori sa aflu si eu mai multe detalii despre divort.
Daca am mai putin de un an de casnicie,pot divorta?
Ce trebuie sa fac ca sa fie un proces cat mai scurt?
Nu vreau sa umblu prin tribunale.
Sa se termine foarte repede.(scurt si la obiect)
Astept raspuns.
multumesc......


actionati dvs. in instanta pe sot, iar la primul termen de judecata sa vina acesta si sa spuna ca este de acord cu divortul.
acesta este un exemplu de modalitate de divort care se sfarseste dintr-un singur termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort delia_delice delia_delice Problema la mine este una destul de simpla, dar am nevoie de cateva date ca sa o pot rezolva fara scandal. Vreau sa divortez de sotul meu dupa doar 9 luni de ... (vezi toată discuția)
Divort dupa 3 luni ByOn ByOn buna seara . am o intrebare scurta .se poate divorta dupa 3 luni de casatorie daca nu au copii si nu a nimic de impartit? (vezi toată discuția)
Divortul mickey_mouse mickey_mouse imi poate spune cineva cum se mai poate divorta in ziua de azi???specific ca este facuta doar cununia civila,nu se detin bunuri comune...daca am intentat ... (vezi toată discuția)