Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de ipoteca

Buna ziua! Un client de-al nostru doreste sa puna drept garantie o ipoteca asupra unui teren , dar si asupra cladirii construite. Pentru cladire nu are decat autorizatia de constructie, certificat de urbanism, nefiind intabulata. In acest caz, putem pune ipoteca si pe cladire? sau numai pe teren?
Multumesc anticipat de raspunsuri.
nefiind intabulata ea nu figureaza in CF. Se poate nota Autorizatia de construire in CF ul imobilului.

Art. 2382 Cod Civil

Extinderea ipotecii asupra amelioraţiunilor

Ipoteca se întinde, fără nicio altă formalitate, asupra construcţiilor, îmbunătăţirilor şi accesoriilor imobilului, chiar dacă acestea sunt ulterioare constituirii ipotecii.
ContSters250994, utilizator