avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Informatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Informatii

Va rog sa-mi spuneti carui for trebuie sa ma adresez pentru a obtine informatii cu privire la perioadele de detentie ale unei persoane cu care ma aflu in litigiu privind dreptul de mostenire.Este vorba despre un frate care vine la mostenire de pe urma mamei si care sustine ca a contribuit la constructia casei ,dar in perioada cand aceasta a fost construita el se afla incarcerat ,pentru efectuarea unor pedepse penale.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ionmoromete , utilizator 12:02, 19 Iulie 2013
Buna ziua,
Fratele chiar daca nu ar fi contribuit la la constructia casei, tot vine la mostenire dupa mama, in virtutea legii.
Stiu acest lucru.problema este ca acesta are pretentii un pic mai mari decat mostenirea ce i se cuvine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa construita pe terenul bunicilor. intrebarea mea este parintii ... Roberto91 Roberto91 Casa construita pe terenul bunicilor. Intrebarea mea este. Parintii mei care au divortat au construit o casa in urma vanzarii unui apartament pe pamantul ... (vezi toată discuția)
Succesiune pe o casa construita de mine. AlexGM AlexGM Dupa decesul bunicilor, mama mea a mostenit un teren intravilan, la care ea (in calitate de pensionara) si eu (salariat fiind) am construit o casa. La ... (vezi toată discuția)