avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,

Am absolvit studiile de masterat in luna iulie 2013, si as dori sa stiu daca depun dosarul de somaj in luna august, mai pot primi ajutorul de somaj? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Ioana-M , utilizator 18:23, 16 Iulie 2013
Puteti beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent de master daca va inregistreazati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii.

Multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare cu privire la actele necesare dosarului de somaj. Din ce am citit, dosarul de somaj trebuie sa contina:

cerere tip - am inteles ca se da de la ajofm
carte de identitate - copie si original
certificatul de nastere - copie si original
adeverinta de absolvire
adeverinta medicala precum ca sunt apta de munca
declaratie de la finante precum ca nu am inregistrat venituri

Mai este vreun document ce l-am omis?
Nu ati omis nimic!Succes!
Multumesc ! O saptamana reusita tuturor :D
Ultima modificare: Marți, 16 Iulie 2013
Ioana-M, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj stefyky85 stefyky85 Buna ziua!As vrea si eu sa primesc raspuns la niste intrebari: 1. Am incheiat trei ani de studiu in invatamint superior,fara insa a ma inscrie la sesiunea din ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa terminarea facultatii nicoleta22 nicoleta22 este posibil ca dupa terminarea facultatii sa primesc somaj? mentionez ca sunt la masterat in alt judet, am terminat facultatea anul acesta si nu am un loc de ... (vezi toată discuția)
Inscriere la somaj pentru absolvent fara licenta mirceas88 mirceas88 Buna ziua. Sunt intr-o situatie mai atipica in sensul ca am absolvit cursurile Facultatii dar proiectul de licenta ( este vorba de facultatea de Arhitectura ... (vezi toată discuția)