Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie somaj

Buna ziua,

Am absolvit studiile de masterat in luna iulie 2013, si as dori sa stiu daca depun dosarul de somaj in luna august, mai pot primi ajutorul de somaj? Multumesc !
Puteti beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent de master daca va inregistreazati la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii.

Multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare cu privire la actele necesare dosarului de somaj. Din ce am citit, dosarul de somaj trebuie sa contina:

cerere tip - am inteles ca se da de la ajofm
carte de identitate - copie si original
certificatul de nastere - copie si original
adeverinta de absolvire
adeverinta medicala precum ca sunt apta de munca
declaratie de la finante precum ca nu am inregistrat venituri

Mai este vreun document ce l-am omis?
Nu ati omis nimic!Succes!
Multumesc ! O saptamana reusita tuturor :D
Ioana-M, utilizator