Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai trebuie schimbat CI/pasaport in cazul casatoriei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai trebuie schimbat CI/pasaport in cazul casatoriei in care ne pastram numele?

Eu si cu prietena mea vrem sa ne casatorim inainte sa plecam in strainatate, pentru a beneficia de niste avantaje oferite ei acolo, ca sotie mea.

In urmatoarele zile vreau sa rezolv casatorie si pasaport in cat mai scurt timp, iar intrebarea mea este, daca ne casatorim inainte ca pasaportul sa fie eliberat, mai trebuie schimbat pasaportul sau buletinul, in conditiile in care ne pastram aceleasi nume?
Daca nu va schimbati numele, nu aveti de ce schimba actele.
Multumesc! :) In caz ca cineva este de alta parere, voi mai urmari threadul cateva zile, ca sa fiu sigur.