Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motivație cerere în anulare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Motivație cerere în anulare

Am formulat o cerere de emitere a unei ordonanțe, dar nu am plătit taxa de timbru. În încheiere, instanța s-a pronunțat cum era de așteptat:

"Respinge cererea creditoarei în contradictoriu cu debitorul pentru emitere ordonanţă de plată, ca inadmisibilă. Cu drept de a formula cerere în anulare în termen de 10 zile de la comunicare."

Am vreo șansă în motivarea unei cereri în anulare? Pot plăti atunci și taxa de timbru neplătită în prima instanță? Sau cauza e pierdută?
nu aveti sanse , formulati o noua cerere fara a omite de aceasta data sa timbrati corespunzator.
Da, am formulat o cerere identică, și instanța a ridicat din oficiu excepția supremației lucrului judecat în a doua cauză... Se pare că am pierdut șansa de a prezenta probele în fața instanței, ceea ce e frustrant.
MGLC, utilizator