Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

daca mi-am dat demisia,nu trebuie sa primesc ofoaie de lichidare?eu trebuie sa solicit aceasta sau angajatorul trebuie sa ma instiinteze?mentionez ca am intrerupt relatiile de munca pe 03.04.2013,dupa perioada de preaviz.alt aspect ar fi ca banii cuveniti pe concediul de odihna pe anul trecut si pe anul in curs au fost cei trecuti in cotractul de munca(850 ron)si nu cei conform intelegerii(1500ron).acelasi lucru s-a intamplat cu banii pentru 10 zile de concediu medical.
Fisa de lichidare nu este obligatorie. Nici un act normativ nu prevede aceasta obligativitate. Doar daca ati fost angajat in functia de gestionar: art.6 din Legea 22/1969.
Conform legii, salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca pentru plata acestuia .. asadar , daca la data respectiva, cand vi s-au achitat celelalte drepturi banesti nu ati primit si aceste compensari, atunci aveti posibilitatea sa sesizati ITM-ul sau sa promovati o actiune in instanta!
Banii platiti la negru nu aveti cum sa-i recuperati nici cu ajutorul ITM-ului si nici cu ajutorul instantei de judecata , decat foarte greu.