Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Act constitutiv SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Act constitutiv SRL-D

Buna ziua,

Vreau sa deschid un SRL-D si am mare nevoie de ajutor in ceea ce priveste codurile CAEN- am gasit descrierea lor, dar nu am gasit niciunde ce activitati se pot incadra la fiecare.

Voi expune punctual nelamuririle mele si va multumesc mult pentru orice sfat cu care ma puteti ajuta:

- cod CAEN principal: oscilez intre 1413, 1419 si 7410 - voi avea un atelier in care se vor produce rochii de ocazie, de mireasa (si alte accesorii pentru nunta) si alte obiecte de imbracaminte Care dintre codurile enumerate ar fi mai potrivit, care se incadreaza mai bine ? Pentru 7410 este nevoie de diploma in domeniu?

- in actul constitutiv al unui SRL-D , pe langa codul CAEN pentru activitatea principala se mai completeaza rubrica despre activitatile desfasurate in subsidiar de societate - in formularul era explicat ca se poate completa rubrica cu coduri CAEN sau grupe. Pot trece doar 823, 478 sau trebuie coduri exacte din 4 cifre?

- ma poate ajuta cineva sa-mi spuna la ce suma se ridica sumele platite pentru un SRL-D anual? Sunt convinsa ca aceasta suma depinde foarte mult de volumul de vanzari, dar daca nu voi reusi sa vand in primele 6 luni, ma intereseaza sa stiu cat va trebui sa platesc pentru taxe, declaratii sau mai stiu eu ce.

Multumesc mult inca o data pentru ajutor!

Nu ma poate indruma nimeni macar unde sa caut informatiile?